sobota, 24 marca 2018   

Produkcja sztućców

widelecAby powstał widelec, łyżka, chochla czy inny element z rodziny sztućców musi on przejść przez bardzo wiele etapów produkcji. W skrócie przybliżymy Państwu najważniejsze z nich.

Pierwszy etap to cięcie blachy na pasy, z których następnie wykrawa się elementy podobne do planowanych, np.: łyżki. Następnie formuje się wszelkie wygięcia czyli tłoczy czasze, trzonek, walcuje, nanosi wzory. Następne etapy to wieloetapowa kosmetyka polegająca na szlifowaniu zębów, czaszy, boków
i pozostałych części sztućca.

Wszystkie te czynności to praca ręczna, gdzie maszyna jest tylko narzędziem pomagającym człowiekowi, a nie odwrotnie. Następnym etapem jest polerowanie, mycie sztućców i konfekcjonowanie.

Ten etap jest ostatnim dla sztućców ze stali polerowanej. Inne pokrywane są jeszcze warstwą złota lub są satynowane (czyli matowiona jest część ich powierzchni).

Noże Odiso

Noże osadzane są bardzo specjalistyczną i skomplikowaną częścią produkcji. Nóż wykonany jest z dwóch części: twardego kutego ostrza osadzanego w trzonku wypełnionym lekkim materiałem, który zapewnia odpowiednie wyważenie noża. Ostrze wykonane jest z wysokogatunkowej stali tnącej, poddanej specjalistycznej obróbce cieplnej. Trzonki wykonane są z 2 cienkich blaszek zgrzewanych po tłoczeniu. Ten sposób wykonania gwarantuje wysoką jakość cięcia, dobre wypolerowanie i satynowanie trzonka, jak również doskonałe wyważenie noża. Dzięki wypełnieniu lekkim materiałem jest on stosunkowo lekki. Miejsce łączenia jest starannie szlifowane i polerowane, by nie było ono widoczne. Tylko u nasady ostrza pozostaje poprzeczna linia dająca świadectwo połączenia elementów.

nóż

W trzonkach możemy osadzać również inne noże (stekowe, do masła, do sera czy do transzowania) jak również inne nietypowe elementy (łopatka - nóż do tortu, widelce stekowe).

W niektórych modelach oferujemy również noże typu monoblok, typowe obecnie na rynku polskim. Nóż taki jest pewnym kompromisem, gdyż wykonany jest z jednolitego materiału, ma gorsze właściwości tnące i nie daje takich efektów przy wypolerowaniu lub satynowaniu. Trzonek jest również znacznie cieńszy od noża osadzanego.